FAQ

Poniżej prezentujemy kilka najczęściej zadawanych pytań oraz odpowiedzi na nie w zakresie udzielania kredytów.

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Często używa się tych dwóch pojęć jako synonimów. Jednak z prawnego punktu widzenia, kredyt i pożyczka, oprócz tego, że są formą zaciągnięcia długu, to różnią się od siebie pod wieloma względami. Przede wszystkim kredyt udzielany jest tylko i wyłącznie w banku, a pożyczkę można wziąć nie tylko w banku, ale także w prywatnych firmach, co jest dość ryzykownym rozwiązaniem. Oprócz tego wzięcie kredytu wymaga często załatwienia wielu formalności, a pożyczkę można otrzymać nawet w 5 min – wystarczy tylko dowód osobisty. Poza tym, kredyt udzielany jest zawsze na określony cel, np. na mieszkanie, dom, samochód itp. W przypadku pożyczki nie trzeba definiować, na co chce się przeznaczyć pieniądze. Należy także zaznaczyć, że choć wzięcie pożyczki jest dużo prostsze, to i tak kredyt czy też pożyczka w banku jest dużo lepszą i bezpieczniejszą formą zdobycia gotówki.

Czym różni się leasing od kredytu?

W przypadku leasingu samochód (lub inna rzecz materialna) zostaje klientowi wypożyczony na czas określony w umowie. Później można go wykupić w dobrej cenie. W przypadku kredytu, po otrzymaniu gotówki i zakupieniu auta, od razu stajemy się jego właścicielem. Leasing dla firm jest o tyle korzystną opcją, że pozwala wziąć na firmę kilka samochodów za niewielkie pieniądze, choć trzeba się liczyć z takimi opłatami, jak: opłata wstępna, raty leasingowe, a później także ewentualny wykup auta.

Czy poręczenie kredytu innej osobie utrudnia uzyskanie kredytu hipotecznego?

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Każda oferta rozpatrywana jest oddzielnie i zależy od sytuacji finansowej, w jakiej obecnie znajduje się klient. Jeśli jego zdolność kredytowa będzie wystarczająca, nie powinno być problemu z uzyskaniem kredytu.

Czy w przypadku posiadania umowy o pracę na czas określony, można starać się o kredyt hipoteczny?

O kredyt hipoteczny mogą ubiegać się osoby, które posiadają umowę o pracę, bez względu na to, czy jest to umowa na czas określony czy nieokreślony. Jedyne na co bank może zwrócić uwagę to data zakończenia umowy. Jeśli termin ten, w trakcie ubiegania się o kredyt, jest daleki, to nie powinno być problemu z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Co więcej, niektóre banki udzielają także kredytów dla osób, które posiadają umowę zlecenie.

Jak długo czeka się na odpowiedź w sprawie uzyskania kredytu?

Wszystko zależy od banku oraz od rodzaju kredytu, jaki chcemy otrzymać. Zazwyczaj najszybszą odpowiedź otrzymuje się w przypadku kredytów gotówkowych, ponieważ można je otrzymać od ręki. Nie wymagają one załatwiania zbyt wielu formalności. Inaczej jest w przypadku kredytów konsolidacyjnych czy też hipotecznych.

Czy możliwe jest spłacenie kredytu przed terminem?

Oczywiście istnieje taka możliwość. Zanim jednak podejmie się decyzję o wcześniejszej spłacie kredytu, warto sprawdzić w umowie, czy to rzeczywiście się opłaca. Czasami bywa tak, że bank pobiera opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu.

Jak długo musi działać firma aby ubiegać się o kredyt?

Minimalny okres prowadzenia firmy to najczęściej 12 – 18 miesięcy. Wszystko zależy od banku.

Czy możliwe jest odebranie pieniędzy w gotówce?

Jeśli klient nie posiada konta bankowego, choć zdarza się to bardzo rzadko, może otrzymać pieniądze w gotówce.

W jakiej walucie można otrzymać kredyt?

Banki udzielają kredytów w różnych walutach: w złotówkach, euro, frankach szwajcarskich oraz dolarach amerykańskich. Wybór waluty należy do klienta. Kredyty w walutach obcych mają niższe oprocentowanie, a co za tym idzie, także niższe raty. Trzeba liczyć się z tym, że w momencie wzrostu kursu wybranej waluty, automatycznie rośnie rata oraz całkowita kwota kredytu.  

Jakie opłaty obejmują całkowity koszt kredytu?

Całkowity koszt kredytu obejmuje: prowizję, oprocentowanie, typ rat, opłaty związane z ubezpieczeniem, opłaty ponoszone przy comiesięcznych spłatach rat, należności przy uruchamianiu kredytu, m.in. spread walutowy (różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna, np. waluty), wycena nieruchomości itp.